Ur. 23 maja 1683 w Paryżu, zm. 5 sierpnia 1757 w Berlinie. Francuski malarz i rysownik okresu rokoka, nadworny malarz królów pruskich.

Autoportret

Jego ojciec, malarz Thomas Pesne i jego wujek ze strony matki, Charles de La Fosse , byli prawdopodobnie jego pierwszymi nauczycielami. Podczas studiów w Paryżu był pod wpływem czołowych francuskich portrecistów, Hyacinthe Rigaud i Nicolas de Largillière . W Rzymie i Neapolu, a zwłaszcza w Wenecji, gdzie studiował u Andrei Celesti, Pesne rozwinął talent jako kolorysta.

W 1707 roku wykonał portret pruskiego ambasadora w Wenecji, barona von Knyphausena. Obraz zwrócił uwagę króla Fryderyka I Pruskiego, który mianował go dworskim portrecistą. Od 1711 działał w Berlinie. W 1720 mianowany został członkiem Akademii Sztuk Pięknych, później jej dyrektorem. Malował kompozycje mitologiczne, historyczne, alegoryczne, sceny rodzajowe i przede wszystkim portrety. Wykonał dekoracje zamków Rheinberg (1738-40), Charlottenburg w Berlinie (1742) i Sanssouci w Poczdamie (1745-46). Na zamówienie Heinricha Adriana von Borcke wykonał w roku 1753 portrety osób z tego rodu (według różnych źródeł od 4 szt. do nawet 20-tu ), które spłonęły w 1945 r. wraz z podpalonym przez żołnierzy Armii Czerwonej pałacem rodowym Borków w miejscowości Starogard.

Źródło: https://www.europeana.eu/