Jeśli wierzyć obrazom Eduarda von Grütznera, to życie codzienne w klasztorze było bardzo radosne. W każdym razie sugeruje to wiele humorystycznych scen, które mistrz stworzył za pomocą żywego pociągnięcia pędzla. Dopracowane monastyczne obrazy płodnego artysty cieszą się dużą popularnością do dziś.

Edward von Grützner urodził się 26 maja 1846 roku w Karłowicach Wielkich pod Nysą, jako siódme, najmłodsze dziecko rodziny chłopskiej. Proboszcz tamtejszej parafii, który często odwiedzał Grütznerów, jako pierwszy zauważył talent małego Edwarda. I tak, dzięki jego poparciu i listom polecającym napisanym przez administratora pobliskiej wiejskiej posiadłości książęcej, Edward dostał się do gimnazjum w Nysie.

W 1864 roku rozpoczął studia artystyczne w prywatnej szkole Hermana Dycka w Monachium. Po krótkim czasie przeniósł się do klasy sztuki antycznej Johanna Georga Hiltenspergera i Alexandra Ströhubera.  W 1865 roku dołączył do grupy malarskiej Hermanna Anschütza w Akademii Monachijskiej. Od 1867 roku studiował pod okiem Carla Theodora von Piloty. Spotkał tutaj wielu początkujących malarzy z  Węgier, Grecji, Niemiec, Rosji i Polski.  Po trzech latach  Grützner opuścił Akademię, aby w 1870 roku otworzyć własną pracownię  przy Schwanthalerstrasse 18 w Monachium.

Jego kariera rozwijała się od tej pory błyskawicznie, stał się malarzem bardzo modnym. Zyskał sławę i uznanie. Rozgłos przyniosły artyście płótna olejne przedstawiające sceny historyczne, rodzajowe, a przede wszystkim obrazy z życia myśliwskiego i klasztornego. Jego obrazy z pijącymi wino mnichami wzbudzały zachwyt wśród koneserów sztuki. Dzieła Grütznera charakteryzuje wspaniała technika malarska i trafne ujęcie tematu. O nieustającej sławie dzieł artysty decydują też takie walory jak ogólnie zrozumiała treść i akcja, ciepły humor i emocje. Grützner należał do ulubionych malarzy Adolfa Hitlera. Według Alberta Speera, nazistowskiego ministra, Hitler miał kiedyś powiedzieć o jednym z dzieł malarza – „Wierzcie mi, to Grützner będzie kiedyś wart tyle co Rembrandt. Sam Rembrandt nie namalowałby tego lepiej.”

W 1886 roku książę regent Bawarii przyznał Grütznerowi tytuł profesora. W uznaniu jego zasług, w roku 1916, przyznano malarzowi tytuł szlachecki. Grützner był dwukrotnie żonaty. Ze związku z Barbarą Link urodziła się córka Barbara. Po śmierci pierwszej żony, Edward ożenił się powtórnie z młodszą o 17 lat Anną Wirthmann, córką dowódcy garnizonu w Monachium. Krótko po ślubie przyszedł na świat syn Karl Edward. To drugie małżeństwo było mniej harmonijne i ostatecznie żona odeszła od Edwarda.

Artysta zmarł 2 kwietnia 1925 r. w Monachium. Dziś wiele muzeów z dumą prezentuje przynajmniej jedno dzieło tego pracowitego malarza.

Źródło: http://www.mapakultury.pl