Ecce Homo

Oryginał

Anthony van Dyck (1599 -1641)
Ecce Homo; ok. 1620/olej na płótnie
Właściciel: Stanisław Jackowski

Odtworzone


Data utraty: 1939-45

W latach dwudziestych XVII wieku młody Anthony van Dyck namalował kilka obrazów przedstawiających temat Ecce Homo (łac. oto człowiek) – biczowanego Chrystusa w koronie cierniowej, którego Piłat ukazuje ludowi żydowskiemu. Właśnie te dwie postaci oraz dwóch oprawców widać na pracy flamandzkiego malarza epoki baroku. Dzieło do Polski trafiło na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo przypisywano mu autorstwo Tycjana. Badania dowiodły, że van Dyck namalował je pod koniec pobytu we Włoszech lub zaraz po powrocie do Flandrii. Obraz van Dycka był własnością rzeźbiarza Stanisława Jackowskiego z Warszawy. Jego prywatna kolekcja w czasie II wojny światowej uległa niemal całkowitemu zniszczeniu lub rozgrabieniu.

Data rekonstrukcji: 2019


Autorka

Ewa Jasek  

Łukasz Radwan – dziennikarz i krytyk sztuki, znany z ciętego języka i nazywany „bulterierem polskiej sztuki” napisał: “Ewa Jasek to mistrzyni portretu. W cyklu “Złota klatka” Stworzyła prawdziwy poczet czystego testosteronu, bo to prawie wyłącznie mężczyźni. Topowe gwiazdy światowego show biznesu m.in .Jack Nicholson, Al Pacino, Clint Eastwood czy Pierce Brosnan pędzla Ewy, wydają się jeszcze bardziej męscy…”

Artystka malarka, animatorka kultury, organizatorka warsztatów, plenerów malarskich i wystaw. W swoim dorobku artystycznym ma udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Kilkanaście lat prowadziła pozaszkolną edukację plastyczną dla dzieci i młodzieży. Równolegle tworząc i poszukując własnego języka artystycznej wypowiedzi. Ewa Jasek to inspiratorka różnego rodzaju artystycznych aktywności twórczych. Malarstwem zajmuje się profesjonalnie od czasów rozpoczęcia edukacji artystycznej w Poznaniu /Liceum Sztuk Plastycznych, PWSSP/. Jej poszukiwania, wynik wielu inspiracji koncertują się na portrecie pogłębionym o warstwy psychologiczne. Jest twórcą ciągle poszukującym i rozwijającym się.Prace Ewy Jasek znalazły nabywców nie tylko w krajach Europy, ale także w prywatnych kolekcjach w Australii i USA. Najbardziej znany cykl prac „Nad czerwonym dywanem i obok”, jest ekspresją jej zainteresowań równoległym światem innej, wielkiej sztuki : sztuki filmowej. Wystawa m.in. była prezentowana na X Festiwalu Reżyserii Filmowej.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

26 czerwca 2019